Nechuť ke cvičení – jak ji přemoct?

Přemluvit se k pravidelnému cvičení bývá velkou výzvou a stejně jako všechny výzvy a změny může být ze začátku nepříjemná. Ale cvičení můžete udělat příjemnějším a zábavnějším – stačí, když si odpovíte na tyto jednoduché otázky.

Kde chcete cvičit?
Co je přirozenější vaší nátuře – fyzická aktivita venku nebo doma (v krytém prostoru)? Obojí nabízí mnoho možností, ačkoli některé venkovní sporty závisejí na počasí. Jízda na kole nebo na in-line bruslích, běh, rychlá chůze, plavání, lyžování, tenis, to je jen několik z nich.
Pokud počasí nepřeje, není problém cvičit doma (mnohé cviky nevyžadují žádné speciální nářadí, a přesto jsou efektivní) či v posilovně. Jestliže máte poblíž velké nákupní centrum, můžete v něm v dnešní době najít fitness centra, která jsou otevřena od rána do večera, lze sem tedy zajít i před nebo po pracovním dni.

Co je pro vás výhodné?
Pro spoustu lidí je obtížné cvičit pravidelně, protože si špatně organizují čas. Jestli to není nutné, nechoďte do posilovny, kterou máte přes celé město nebo na lekce, kde vás tlačí čas. Opět záleží i na vaší nátuře – jako ranní ptáče si můžete zacvičit hned ráno poté, co vstanete z postele, jiní lidé jsou zase energičtější večer.

Ve skupině nebo sami?
Cvičení ve skupině, zejména s přáteli, podporuje motivaci. I když nemáte nikoho, kdo by s vámi sdílel nadšení pro určitý typ aktivity či sportu, není v současnosti díky internetu problém vyhledat podobné nadšence a kluby pro cyklisty, lidi, co rádi běhají, lekce aerobních cvičení apod.
Někdo se však stydí a raději alespoň ze začátku cvičí sám či jen s trenérem. Anebo mu může být parťákem i pejsek.

Co by vás bavilo?
Existuje nespočetná řada sportů i typů aerobního cvičení či posilování, takže si určitě vybere každý. Pokud ještě nemáte jasno, experimentujte a pusťte si třeba různá videa nebo navštivte zkušební hodinu určité aktivity. Nerozhodujte se jen pro jeden typ. Čím více aktivit, které lze pravidelně střídat, tím větší zábava. Proto teď tolik lidí propadlo např. tzv. kruhovému tréninku, kde se v rychlém sledu střídají stanoviště jak pro aerobní tak posilovací cviky.

Jak začít?
Stále si ještě nejste jisti? Začněte chůzí – je pohodlná, nevyžaduje žádné speciální pomůcky a u většiny lidí nevytváří žádný zvýšený tlak na kolena, kyčle a kotníky. Máte-li problémy s klouby či ortopedické potíže, vyzkoušejte třeba eliptický trenažer, jízdu na kole nebo plavání.

Osvojit si nový zvyk vyžaduje čas a úsilí, ale za nějaký čas se pro vás pravidelný pohyb stane stejnou rutinou jako čištění zubů. Může to být i mnohem zábavnější, než jste očekávali. Jestli ne, neobávejte se stále zkoušet něco nového, dokud nenajdete aktivitu, která je pro vás nejzajímavější.

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>