„Bratři“ v triku

Po delší době tady máme v NHL uzavření hvězdného megakontraktu. Co jednoho, ale hned dvou naráz. Jonathan Toews a Patrick Kane jsou oba těmi, kdo jsou v zámoří nazýváni „franchise players“. To znamená hráči, kteří jsou tvářemi svého klubu a jsou s ním téměř neoddělitelně spjati. Jejich odměna za služby odváděné pro Chicago Black Hawks bude od příštího roku činit 10,5 milionu dolarů. Každou sezonu. Po dobu osmi let.

Na první i druhý pohled se to zdá hodně, zejména s ohledem na to, že tak obří smlouvu dostali hned dva hráči v jednom klubu. Což v době platových stropů znamená výrazně ztíženou pozici generálního manažera organizace při skládání soupisky. Jestřábi dají okolo 30% povolených peněz (platový strop se bude v příštích letech pohybovat podle předpokladů někde mezi 70-80 miliony na sezonu)  pouhým dvěma hráčům. Navíc vydatnou porci si ukrojí i další opory – Corey Crawford 6, Patrick Sharp 5,9 , Duncan Keith 5,5, Marian Hossa 5,3. Klub tak bude muset ve zvýšené míře spoléhat na vlastní draftované naděje, aby byly schopné vyrovnat odliv zkušených hráčů, který bude muset nastat.

Na druhé straně, Kane a Toews patří oba na špičku svého oboru a pro tažení Chicaga za posledními dvěma triumfy ve Stanley Cupu (2010 a 2013) byli zcela nepostradatelní. Na jedné straně mají Jestřábi v současné situaci zamluveno plných 65 miliónů  (rozdělených mezi 15 hráčů) z rozpočtu pro sezonu 2015-2016, takže jim na zbytek mužstva zůstane nějakých 7-10. Na straně druhé, uvážíme-li, jak kvalitní jádro mužstva mají k dispozici, dá se říct, že to jsou docela příjemné starosti.

A na závěr trochu statistiky. Jonathan Toews byl draftován jako celkové číslo 3 v roce 2007. Od svých dvaceti let je kapitánem mužstva, stal se jím jako třetí nejmladší v historii NHL (po Gabrielu Landeskogovi a Sidney Crosbyovi). V základní části odehrál 484 utkání a nasbíral 440 kanadských bodů (195 + 245) , v play off přidal v 94 zápasech 81 bodů (29 + 52). Patrick Kane přišel v draftu roku 2007 na řadu jako úplně první.  Jeho bilance je v pravidelné soutěži 515 utkání a 493 bodů (178 + 315), ve vyřazovacích bojích přidal 93 zápasů s 91 body (37 + 54).

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>