Energetický gel nebo tyčinka?

Ať už se sportu věnujete aktivně nebo jen rekreačně, součástí vašeho jídelníčku při sportovní činnosti i jakékoli pohybové aktivitě, která stabilně převyšuje cca 90 minut, by měl být také zdroj rychlých a vstřebatelných cukrů, které vám dodají potřebnou energii. Na trhu najdeme výrobky, jejichž složení nám zajistí efektivnější a dlouhotrvající výkon. Energetické gely a tyčinky jsou pravými pomocníky v době fyzické aktivity, kdy potřebujeme tělu dodat rychlou dávku „energie“. Výhodou tyčinek a energetických gelů je dobrá vstřebatelnost, stravitelnost a výborná chuť.

Energetické gely patří mezi tzv. energizéry a sportovcům pomáhají při dlouhotrvající zátěži. Čerstvý přísun energie zajišťují postupně se uvolňující sacharidy, které dělíme na monosacharidy – tedy glukóza a fruktóza, disacharidy (sacharóza, isomaltulósa) a složitější sacharidy – maltodextrin. Právě sacharidy, které jsou zdrojem energie, mají důležitý podíl na tom, v jaké kondici naše tělo bude po odvedeném fyzickém výkonu.

Pokud nutně potřebujete doplnit energii při provozování kratší fyzické aktivity, vybírejte z produktů obsahující především jednoduché cukry – glukózu či fruktózu. Jestliže hledáte produkt určený pro vytrvalostní zátěž, vyberte si ten, který naopak obsahuje složitější sacharidy.

Kromě sacharidů obsahují energetické gely další cenné aktivní látky – minerální látky (sodík, hořčík, draslík), vitamíny B6, B5, C, Inositol; látky sloužící k odbourání tuku (l-karnitin) nebo taurin (látky se stimulujícími účinky). Některé druhy gelů obsahují tuky složené z mastných kyselin označované zkratkou MTC (medium chained triglycerides), jsou rychle vstřebatelné a chrání svalové hmoty před katabolismem.

Energetické gely

užívejte průběžně během výkonu, ideálně každých 20-30 minut půlku gelu. Maximální dávka jsou dva gely za hodinu při intenzivním a dlouhodobém výkonu. Dbejte také na pravidelné doplňováni tekutin, které vám zajistí ty nejpříznivější podmínky pro řádné strávení a vstřebávání energetického gelu ve vašem organismu.

Výhodou je jeho tekutá forma, během závodu či tréninku tak dochází k rychlejšímu a snadnějšímu doplnění energie.

Energetické tyčinky

Energetické tyčinky rovněž obsahují vysoký podíl sacharidů obohacených o další aktivní látky. Pomalé a rychlé cukry postupně uvolňují energii a umožňují našemu organismu vytrvat v dané pohybové aktivitě. Tyčinky obsahují i ovesné vločky, rozinky či med, které jsou důležitým zdrojem vitamínů, minerálních látek a vlákniny.

Energetické tyčinky se využívají jako svačinka v době tréninkových pauz.

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>