Fair money

Představte si, že se kvalifikujete na vrcholný turnaj ve svém sportu – mistrovství světa. Těšíte se na finálové boje a dva a  půl měsíce po vítězné kvalifikaci je vám zničehonic řečeno, že vaše místo dostal úředně někdo jiný. Ano, úředně, protože nejvyšší orgán vašeho sportu se rozhodl, že bude z nějakého důvodu lepší, když hrát nebudete vy, ale někdo jiný.  Zní to jako nějaký příběh z absurdní komedie. Přitom se to před pár dny opravdu stalo –  v házené.

Už to, že šampionát bude v příštím roce hostit Katar, leccos naznačuje, i když to přece jen možná není až takový šok, jako když bylo této minizemičce v Perském zálivu přiděleno pořádání fotbalového šampionátu. Je zjevné, že tady jde o peníze víc než obvykle, a když se bavíme o házené a penězích, znamená to více či méně Německo. Patři tam k nejpopulárnějším sportům a Bundesliga k sobě stahuje největší hvězdy. Při tom reprezentační tým této země se na příští MS vůbec neprobojoval. Což ovšem není pro činovníky házenkářské federace problém – Němci dostali divokou kartu, se kterou se v systému kvalifikace vůbec nepočítalo. Celé to odnesla Austrálie s odůvodněním, že Oceánie nemá vlastní federaci a aby se neřeklo, bylo jako kritérium stanoveno poslední MS, na kterém se Němci umístili relativně vysoko.

Skrytá logika je vcelku jasná – účast našich západních sousedů znamená mnohem vyšší televizní sledovanost. Ta byla na posledních turnajích výrazně nižší než dříve a patrně to byla zapříčiněno právě neúčastí Německa. Vyšší sledovanost znamená větší příjmy z reklam a tak dále… zbytek není těžké si domyslet.

Je celkem pochopitelné, že peníze mají vliv na sportovní dění, nicméně pořád ještě by měl sport jako takový, alespoň teoreticky, hrát tu podstatnou roli. Tentokrát ovšem fair play zaplakalo a prestiž házené výrazně klesla. Je fakt, že se o ni mimo Evropu zajímá málokdo, na druhé straně, vedoucí orgány, místo aby se snažily popularitu zvýšit a přitáhnout další zájemce, takto samy sobě v delší perspektivě spolehlivě podrážejí nohy.

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>