Florbal, levnější verze ledního hokeje

0203Florbal je kolektivní, halový sport. Hraje se na hřišti o rozměrech 40×20 metrů, s lehkým dutým plastovým míčkem a florbalovými holemi, takzvanými „florbalkami“. Cílem hry je vstřelit protivníkovi gól, v čemž má hráči v poli zabránit brankář. Brankáři žádnou hůl nepoužívají, chytají vlastním tělem.

Florbal jako takový se „vyvinul“ ve Švédsku, kde v 70. letech 20. století začal získávat velikou popularitu a oblibu, což brzy přispělo k založení několika poloprofesionálních lig. S rozvíjením florbalu i v okolních státech však začala vznikat i jiná, upravená pravidla. Například ve Švýcarských ligách mohli brankáři používat brankářskou hůl. V roce 1986 došlo k absolutnímu sjednocení pravidel, spolu se vznikem Mezinárodní florbalové federace.0202

V současnosti florbal stále kraluje v místě jeho vzniku. Švédsko zcela jednoznačně udává směr vývoje dnešního florbalu, a má 0201nejvíce registrovaných florbalistů na světě. Česká florbalová unie však také příliš nezaostává, umístila se na skvělém třetím místě, ihned za druhými Finy, a před čtvrtými Švýcary.

V roce 2008 obdržel florbal uznání Mezinárodního olympijského výboru, a od této chvíle mohla Mezinárodní florbalová federace usilovat o zařazení florbalového turnaje na program olympijských her. Pro zařazení na program Olympijských her nejsou stanoveny konkrétní podmínky, ale pro úspěšnou snahu musí florbal ještě výrazně rozšířit počet členských zemí v asociaci IFF.

Z hlediska hry je florbal velice vyspělou, aktivní hrou, která vás jednoduše chytne za pačesy, a již nepustí. S převážně malými náklady (v amatérských ligách obvykle stačí florbalová hůl), se můžete pustit do perfektní zábavy, aktivně posilující nejen nohy, ale většinu tělového svalstva.

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>