Jak správně vybrat jízdní kolo

Cyklistika je v dnešní době velmi oblíbenou rekreační aktivitou. Tomu odpovídá nejenom množství cyklistů, ale i různých amatérských závodů nebo výletů. Samozřejmě pokud i vy toužíte po tom, stát se cyklistou, je třeba vědět, jak správně vybrat kolo, aby bylo pro vaše potřeby ideální. Prvním důležitým hlediskem je zvolit si mezi tím, zda chcete horské, tedy MTB, nebo trekkingové či silniční. Zmíněné varianty jsme seřadili dle vhodnosti do terénu. Pokud plánujete jezdit po silnicích i po lehčích nezpevněných cestách, je pro vás samozřejmě ideální zlatá střední cesta.

Nezapomínejte na odpružení
Dnes už by odpružení mělo být naprostou samozřejmostí u všech trekkingových kol. Především potom na přední vidlici, díky čemuž dokáže tlumit nárazy a zlepšit tak jak komfort, tak i bezpečnost jízdy. U některých z nich je také k dispozici odpružení sedla, což celkový komfort, hlavně na větších vzdálenostech ještě zlepší. Podíváme-li se na další typy, a to jsou kola horská, zde už bychom měli počítat i se zadní odpruženou vidlicí. Naopak u silničních s odpružením nepočítáme vůbec – není totiž třeba.

Důležitá je velikost rámu
Jakmile máme jasnou představu, je třeba zaměřit se na velikost rámu. Ta je uváděna v palcích a nejčastějšími velikostmi je rozpětí od 15 do 24 palců. Pro běžnou postavu, která má 170 – 185 centimetrů je poté vybírat z velikostí devatenácti a dvacetipalcových kol. U postavy ještě o 10 centimetrů vyšší se už lze poohlížet po rozměrech 21 a 22 palců.

Kromě velikosti rámu je samozřejmě důležitá i hmotnost kola. Ta má vliv nejenom na pohodlí cesty, ale i na ovladatelnost. V současné době je třeba dbát na to, aby se hmotnost pohybovala okolo 10 – 12 kilogramů. Opět platí, že u silničních je to méně, u horských více. Často v tomto směru nemusí záležet nutně na pouze na použitých materiálech, ale i na dalších prvcích, které kolo má.

 

 

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>