Jak začít běhat.

Možná chcete udělat něco pro svoje zdraví, možná chcete zhubnout anebo si třeba jen pročistit hlavu. Otázek by mohly být desítky a jedna odpověď se vždy bude nabízet – začít běhat. Běh jednoznačně patří mezi nejoblíbenější sporty, a pokud i vy chcete zjistit proč, přinášíme vám pár rad do začátku.

První krok

Ač to může znít absurdně, prvním krokem k tomu začít běhat by mělo jednoznačně být: Vyběhnout. Nemá cenu trápit se výběrem obuvi, vhodného oděvu, měřiče uběhlých kilometrů. Na to vše bude čas později, až zjistíte, že běh je skutečně sport, který vám vyhovuje a kterému se chcete věnovat dlouhodobě.  V první fázi stačí obout tenisky, ze kterých nebudete mít puchýře, obléct pohodlné oblečení a vyrazit.

Jestliže vyběhnout je první krok, druhým by mělo být nemít přehnaná očekávání. Každý začátek je těžký a chtít po sobě hned hodinu nepřerušovaného běhu, vás jedině odradí a v horším případě znemožní následující den chůzi do schodů. Do začátku je ideální například třikrát týdně střídat dvacet minut chůzi s během. Postupem času můžete pomalu zvyšovat poměr běhu k chůzi a prodlužovat čas. Zvýšit můžete samozřejmě i počet tréninků, nemělo by se ale zapomínat, že alespoň jeden den v týdnu by vždy měl být odpočinkový – i svaly potřebují relaxovat.  Netrapte se, pokud to půjde jen pomalu, tělo si na zátěž zkrátka musí zvyknout. Udává se, že první výsledky se odstaví již po pár týdnech a trvalé zlepšení kondice lze očekávat po dvou až třech měsících.

Správné tempo

V každém druhém článku o běhání se člověk dočte, jak je nezbytné hlídat si při běhu tepovou frekvenci ať už pomocí hodinek nebo měřiče tepu. Měření tepu je bezesporu dobrý nástroj jak zvýšit kvalitu tréninku nebo efektivněji spalovat, začátečníka ale zbytečně rozptyluje. Přístroj často navíc „odmítá spolupracovat“ a když se vám zrovna hezky běží v tempu, nutí vás zastavit, aby tep klesl a naopak.  K udržení správného tempa v začátcích může pomoci jednoduchá rada. Abyste běželi tak, aby měl běh efekt, a přitom jste se hned nestrhali, je nejlepší nasadit takovou rychlost, kdy sice můžete relativně bez problému mluvit, ale zpívat už byste nezvládli.

Jak vytrvat

Mnoho lidí se zpočátku vrhá do cvičení nadšeně a s postupem času ztrácí motivaci, hledá si důvody proč zrovna dnes vynechat. Jak zabránit tomu, aby se to stalo i vám? Pomoci může sice otřepaná, ale zato fungující rada – jít do toho s kamarádem. Když na vás někdo čeká před domem kvůli smluvenému tréninku, přeci jen se z toho couvá o něco hůř.  Aby člověk zabránil pocitu stereotypu, a běh ho po čase nezačal nudit, je také dobré zkoušet obměňovat trasy anebo třeba prokládat běh krátkými sprinty.

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>