Co jíst před a po cvičení

Ať už se nám to líbí nebo ne, jídelníček hraje při formování postavy přinejmenším stejně důležitou roli jako fyzická aktivita, ne-li větší. Poslední jídlo před tím, než začneme cvičit, může trénink podpořit, ale také výkon naprosto znehodnotit. V tomto článku si klademe za cíl poradit vám jak dosáhnout toho prvního – jak se stravovat před i po cvičení zdravě, a tak abyste podali maximální výkon.

Jíst či nejíst?

Často je doporučováno cvičit nalačno, nejčastějším argumentem bývá, že se pak spaluje víc tuků. Stejní lidé často jedním dechem dodávají, že jíst by se nemělo ani po cvičení. Opak je ale pravdou – pokud tělu před cvičením nedodáte vyváženou stravu, nebude mít z čeho brát energii, což povede k únavě, snížené výkonnosti nebo i závratím. Po tréninku je zas potřeba dodat tělu živiny, které ztratilo, jinak hrozí, že si je vezme například ze svalů.

Před cvičením se nabijte energií

Poslední jídlo by mělo být nejpozději hodinu před tréninkem. Na co musíme myslet, je, že chceme brzy podat co nejlepší fyzický výkon. Proto bychom měli dát přednost lehce stravitelným potravinám, které mohou bohaté na jednoduché sacharidy, které tělu dodají „rychlou energii“. Hodí se například ovoce, müsli tyčinky bez polevy, jogurt nebo i těstoviny.

A čeho se před cvičením naopak vyvarovat? Odborníci se shodují, že vyhnout byste se měli tučným, popřípadě příliš sladkým jídlům. Těžká jídla naženou krev do trávicího ústrojí, čímž se sníží průtok krve do svalů a klesne účinnost cvičení, proto byste si klasická těžká jídla neměli dávat dříve, než 3 – 4 hodiny před cvičením.
Další potraviny, na které je třeba si dát před cvičením pozor, jsou ty s vysokým obsahem vlákniny – například luštěniny nebo sušené ovoce. Vláknina zpomaluje trávení, zpomaluje totiž přestup sacharidů do krve. Proto se nehodí před cvičením, kdy chceme okamžitě využitelnou energii, jinak ovšem do zdravého jídelníčku určitě patří.

Po tréninku je potřeba regenerovat

Jak jsem již uvedla dříve, po cvičení je potřeba dodat tělu ztracené živiny. Odborníci se shodují v tom, že najíst byste se měli do 30 minut nebo nejpozději hodinu po skončení tréninku. V tuto dobu je totiž tělo nejvíce schopné využít přijaté kalorie na obnovu a regeneraci.
Zásadní je doplnit komplexní sacharidy a také bílkoviny pro regeneraci svalů. Hodí se například kuřecí nebo krůtí maso, tvaroh, sýr Cottage, luštěniny nebo celozrnné pečivo. A abych nezapomněla, nikdy nic nezkazíte (ba naopak) dostatkem zeleniny.
Platí také, že pokud je vašim cílem hubnout, měli byste snažit přijmout spíše více bílkovin a sacharidům se vyhnout. Naopak kdo chce nabrat svalovou hmotu, měl by hned po skončení tréninku přijmout jednoduché cukry a až později (asi tak hodinu po tréninku) doplnit i bílkoviny.

Na co nikdy nezapomenout

Důležitá poznámka na závěr je, že podceňovat se nesmí ani pitný režim. Dehydratace často vede k bolesti hlavy, závratím a celkovému snížení výkonu. Každý by měl za den vypít 3-4 dcl vody na každých 10 kg váhy. Dostatek vody by člověk měl vypít i v průběhu cvičení, přičemž platí, že voda vypitá při cvičení se nepočítá do celkového pitného režimu.

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>