Peníze nebo hokej?

Každý český hokejový fanoušek, který se alespoň trochu zajímá o dění v NHL, určitě sledoval pohyby na trhu volných hráčů, který se zde otevřel 1. července. V jeho rámci změnilo dres několik našich zástupců v nejstarší lize na světě. Delší čas se zdálo, že těmi nejzajímavějšími přesuny budou dva – Aleš Hemský (spolu s osvědčeným parťákem Spezzou) posílil ambiciózní Dallas, zatímco Radim Vrbata se upsal Vancouveru, kde by měl podle předběžných spekulací zaujmout místo ve formaci po boku slavných bratrů Sedinů. S tím, že by se stěhoval Vladimír Sobotka, se opravdu nepočítalo. Jednak měl v St.Louis status volného hráče s omezením (což znamená, že si nemohl neomezeně vybírat z nabídek jiných klubů, jako výše jmenovaní) a také s ním po uplynulé sezoně panovala v jeho klubu naprostá spokojenost.

Zpráva, která se objevila 10. července, proto vyrazila dech všem. Český centr nestráví další sezonu v dresu St.Louis, ale v Avangardu Omsk, který mu nabídl lepší finanční podmínky, než byl ochoten splnit severoamerický klub. Tak se vše alespoň na první pohled jevilo. Nicméně, jak už to tak bývá, celá věc je o něco složitější.

Současný trend v NHL je takový, že bez kvalitních centrů se tituly vyhrávat nedají. Blues na tomto postu výrazně posílili, když hned na začátku července přivedli z Colorada Paula Stastneho. Jeho kontrakt na 7 milionů dolarů ročně, plus nová smlouva pro dalšího centra Steve Otta (2,6 mil./rok) však způsobily, že klubu začalo být těsno pod platovým stropem. Sobotka proto obdržel jen kvalifikační nabídku na 1,4 milionu na jeden rok a měl jít k arbitráži. Věci však dostaly jiný spád. Český univerzál patří bezesporu k nejpodceňovanějším hráčům soutěže a je jen logické, že když víte, že něco umíte, chcete za to dostat adekvátně zaplaceno. Sám hráč se k tomu vyjádřil ve smyslu, že z NHL odcházet vůbec nechtěl. A určitě nejde jen o peníze, ale i o pozici v mužstvu. Sobotka se dostal do situace, kdy mohl za Stastnym a Backesem doufat maximálně v pozici třetího centra, zatímco v Omsku dostane čas na ledě odpovídající mnohem více jeho kvalitám. Což určitě hrálo v jeho rozhodování podstatnou roli.

Docela legrační mi připadá v této souvislosti chování oficiální stránky soutěže. Zatímco v českých médiích se už ve čtvrtek psalo o kontraktu s Omskem jako o hotové věci, na nhl.com byla ještě v pátek v poledne pouze informace, že Sobotka „zvažuje“ odchod do KHL. Večer už o něm pro jistotu nebyla na webu ani zmínka s výjimkou jeho české verze, která také stále mluví velmi opatrně. Jinak ticho po pěšině, včetně oficiálních stránek klubu. Jako by Američané chtěli zcela zamlčet, co se stalo, jako by pro ně český hráč vůbec neexistoval. Což se dá konec konců pochopit, pokud je to v zámoří vnímáno ( a zřejmě tomu tak je) jako ostuda pro celou soutěž…

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>