Pozor na dehydrataci při sportu

Jaro je tady, což znamená možnost začíst sportovat venku. Příjemné slunečné počasí s sebou samozřejmě přináší i vzrůstající teploty. To je v rámci sportovního výkonu určitě dobrá zpráva, jelikož zahřátý organismus umí pracovat lépe. Pozor však na případné riziko spojené s dehydratací. Vždy byste měli mít k dispozici dostatek tekutin, které budete pravidelně doplňovat. A co vám může pomoci?

Voda je základ

Jste spíše rekreačním sportovcem, který si jde zaběhat, nebo se projet na kole? Pokud ano, nic nezkazíte tím, že budete pít vodu. Právě ta je v případě nedostatku tekutin volbou, která zaručeně nezklame. Navíc máte jistotu toho, že si ji dnes natočíte téměř kdekoliv. Čemu se však raději vyhnout, to je voda slazená, se šťávou, nebo ve formě různých limonád. Pokud už hledáte příchuť, můžete si do vody vymačkat citron, nebo si uvařit neslazený čaj.

Využít lze i specifických nápojů

Zapomínat nesmíme ani na specifickou výživu pro sportovce, která je dnes také možností, jakou se můžeme vydat. Mohou to být jak rehydratační nápoje, tak to mohou být třeba i nápoje iontové. Ty nás nejenom zavodní, ale mohou nám samozřejmě nabídnout také tolik potřební minerály. Mnohdy mohou být dané nápoje kombinovány také s energetickými gely. V takovém případě máme jistotu spojenou s tím, že dostaneme i energii na následující výkon.

Co raději vynechat?

Vše, co by nás mohlo odvodňovat. Příkladem je třeba káva, kterou mnoho sportovců celkem chybně před výkonem pije. Stejně tak bychom měli vynechat také alkohol. Je sice pravdou, že při volném cyklistickém výletě pivo neuškodí. Pokud plánujeme fyzickou aktivitu s určitým výkonnostním cílem, rozhodně takový nápoj není tím pravým, který bychom měli zvolit. To logicky platí o všech nápojích, které mohou obsahovat alkoholické nápoje. A pokud už je vypijeme, je dobré se opět doplnit vodou.

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>