Specifika aerobního cvičení

Když se rozhodneme cvičit, máme na výběr hned několik možností. Kromě tolik známého posilování se nabízí jako možnost také aerobní cvičení. O co konkrétně jde? O cviky, které mají dva hlavní cíle. Tím prvním je zvyšování naší fyzické kondice, zatímco druhým cílem je především redukce naší hmotnosti.

Jaké sporty patří mezi aerobní?

Nejprve se podívejme na to, jaké sporty do této kategorie spadají a jaké jsou spojeny s nejúčinnějším pohybem v tomto směru. Určitě bychom měli na první místo třeba jogging a běh, stejně plavání, veslování, bruslení, ale i cyklistika. Oblíbený je ale i segment kardiofitness, který zahrnuje hned několik oblastí, které v tomto směru také dominují.

Jak na účinné cvičení?

Nezapomínejme na to, že i aerobní cvičení nemusí být účinné. Vždy totiž záleží hlavně na tom, jestli cvičíme správně. A co je tím konkrétně myšleno? Hlavně to, jak dlouho se udržíme v tom správném tréninkovém pásmu. Pokud bychom měli být konkrétní, potom se jedná o informaci, jak velká je naše tepová frekvence. Zde se můžeme řídit hlavně podle toho, že by neměla klesat pod 60 procent naší nejvyšší limitní hodnoty. V rámci takové frekvence je dobré cvičit alespoň 20 minut. Jedině tak dojde k nejúčinnějším výsledkům. Samozřejmě je jasné, že v pozdějším věku, nebo v případě méně trénované osoby to nemusí být natolik jednoduché, jak si myslíme.

Záleží také na věku

Nezapomínejme na to, že maximální tepové frekvence se může měnit hlavně as naším věkem. Do třiceti let věku je obvyklou hodnotou 195. Postupně klesá, a to zhruba tempem o jeden bod za rok. Znamená to, tedy, že ve čtyřiceti bude naše maximum okolo 185 tepů za minutu. I na to je dobré myslet v případě, kdy chceme výrazně posílit fyzičku a také nejúčinněji spalovat tuky. Vhodné je ale vždy nejprve zjistit maximální frekvenci odborně a neriskovat tak případné budoucí komplikace.

 

 

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>