Ačkoliv se říká „sportem ku zdraví“, realita je často trochu jiná. Stačí málo a zlomenina je na světě… Ale co když se zraníte během dovolené v zahraničí? Již tak nepříjemnou záležitost vám může zkomplikovat nevhodně zvolené cestovní pojištění. Proto byste se měli před cestou zaměřit na pojistné podmínky a ujasnit si, které sportovní aktivity hodláte provozovat.
Modrá kartička zdravotního pojištění obvykle nestačí
Říkáte si – nač „drahé“ komerční cestovní pojištění, když vás v rámci Evropské unie a několika dalších států ochrání Evropský průkaz zdravotního pojištění? Za určitých okolností ano, ale berte na vědomí, že EHIC garantuje pouze takovou zdravotnickou péči, jakou mají k dispozici obyvatelé daného státu. Nehledě na to, že když např. při lyžování v Alpách zraníte dalšího lyžaře, budete mu muset uhradit veškeré léčebné výlohy.
Rekreační, adrenalinové a extrémní sporty
Máte-li v plánu sportovat v zemích, kde vám je kartička pojišťovny k ničemu, raději o úspoře za cestovní pojištění ani neuvažujte. Léčebné výlohy vás mohou vyjít na mnohonásobek toho, co dáte za letenky a ubytování. Náročné lékařské zákroky stojí stovky tisíc a někdy i miliony korun.
Samotné cestovní pojištění vám však nemusí stačit. Rozhodující je kategorie, do které pojišťovna konkrétní sportovní aktivitu zařadí. V praxi se rozlišují rekreační sporty v zahraničí, adrenalinové a extrémní sporty.
A které konkrétní sporty v jednotlivých kategoriích najdete? Pojišťovny přistupují k rozdělení na základě rizika mírně odlišně. Obecně se za rekreační sporty považují běžné volnočasové aktivity (fotbal, cyklistika, šnorchlováni…), zatímco připojištění adrenalinových sportů a připojištění extrémních sportů potřebují nadšenci do potápění, vysokohorské turistiky a dalších činností, při nichž je pojištěnec vystaven větším rizikům.
Za sebe rozhodně můžu říct, že se pojištění vyplatí.