Sportovní aktivita by měla být především bezpečná

Začít se sportovní aktivitou je rozhodně dobrá a ušlechtilá věc. Ti, kteří však ve sportu nejsou příliš zdatní, by měli dbát zvýšené opatrnosti a dodržet několik nezbytných pravidel. Jedině tak splní aktivita svůj účel a nepřinese potíže, nebo například i nějaké zranění.

Základem je tělo zahřát a protáhnout
Naprostým základem každé aktivity by měla být rozcvička. Možná si na ni ještě pamatujete z doby tělesné výchovy na základní škole. Prvním krokem by mělo být lehčí zahřátí těla, například kratším poklusem. Jakmile je tělo zahřáté, může dojít k protažení všech důležitých svalů, a to na rukou a na nohou. Stejně tak protáhneme také šlachy. Zde je důležité vědět, že aby bylo protažení skutečně efektivní, je třeba každý sval protahovat alespoň 20 – 30 vteřin. Celé protažení tak zabere okolo 5 minut.

Důležité je nepřeceňovat své síly
Ti, kteří s tréninkem a aktivitou začínají, by si měli jasně uvědomit, že jejich tělo je ochablé. Tomu by měli přizpůsobit celkovou zátěž. V posilovně tedy zvedat menší váhu, při běhu začít v mírném tempu na mírné trati. Totéž platí i o jízdě na kole, nebo o plavání. Přecenění svých sil totiž způsobí nejenom výraznou ztrátu energie, ale také to, že naše tělo bude po daném výkonu regenerovat mnohem více dní. Kvůli tomu poté další trénink budeme muset odložit a již pomalu sklouzneme do nepravidelnosti.

Pozor na počasí a dostatek tekutin
Především v létě je třeba brát v potaz také počasí. Při každé aktivitě samozřejmě ztrácíme mnoho tekutin. V tomto směru je nezbytné je pravidelně doplňovat, a to ať už formou běžné vody, nebo iontových nápojů. Z hlediska zdraví a případného rizika kolapsu také není dobrou volbou cvičit v tropických teplotách. Mnohem lepší je nechat aktivitu na ráno, nebo na večer, kdy jsou přijatelnější.

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>