Jak správně vybrat lyže?

Zima se pomalu ale jistě blíží, což je dobrou zprávou pro každého milovníka lyžování. Základem je ale kvalitní výbava, bez které by se dnes neobešel žádný sportovec. Podíváme se proto společně na to, jak konkrétně vybrat správné vybavení. Tedy jak vybrat lyže, aby nám vyhovovali ve všech směrech. V první řadě je třeba ujasnit si, jaké jsou naše požadavky. A to hlavně s ohledem na cenu, na naše zkušenosti, stejně jako na to, jak často budeme na sjezdovce trávit čas. Podle toho bychom měli získat konkrétní představu spojenou s tím, v jakém segmentu se pohybovat.

Vyberte lyže podle terénu

I ten je pro konkrétní výběr důležitý. Zde se orientujeme podle toho, zda budeme jezdit na upravených sjezdovkách, zda budeme jezdit především ve snowparku, nebo zda plánujeme koupit lyže určené hlavně do prašanu. Podle toho už se liší jak jejích délka, tak třeba i materiál nebo samotné vykrojení a tvar. Obecně dnes platí, že největší zastoupení v podílu prodejnosti mají samozřejmě lyže běžní, určené na sjezdovky. A tak pokud vybíráte i tyto, jsou dobré univerzální, takzvané allround neboli allmountain modely. Ty jsou iudeální na standardní sjezdovky, ale není problém čas od času vyzkoušet prašan, nebo několik překážek ve snowparku.

Jak je to s délkou?

Dávno pryč je doba, kdy se doporučovalo, že lyže musí být delší, nebo alespoň stejně velké, jako je samotný lyžař. Dnes totiž platí, že je dobré využívat spíše kratších lyží. A to s ohledem na to, že takové lyže se mnohem lépe řídí a ovládají. Ideálním vodítkem výběru je to, že by nám měli sahat zhruba po oblast brady. Také je třeba hledět i na hmotnost lyží, jelikož i ta rozhoduje. Zde dbáme hlavně na hmotnost naši, jelikož čím vážíme méně, tím je pro nás lepší vybírat právě v segmentu lehčích lyží. Jedině tak nebudeme muset vynaložit tolik síly k jejich ovládnutí.

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>