Tae Bo – aneb Kdo by nechtěl zhubnout a vybít si zlost v jednom

Pokud chcete vyzkoušet nový druh pohybu nebo se vám zatím nepoštěstilo najít cvičení, které by vás skutečně bavilo, možná vám pomůže tento článek. Přibližujeme v něm Tae Bo, ideální sport pro ty, kteří chtějí zhubnout, posílit svaly, vylepšit kondici a flexibilitu, a v neposlední řadě také vybít ze sebe všechny negativní emoce a vyplavit pěknou dávku endorfinů.

Tae Bo má svůj původ ve Spojených státech, kde ho v 90. letech vymyslel Billy Blanks, mistr světa v karate a šampion v boxu. Tyto dva sporty zkombinoval ještě s tehdy velmi populárním aerobikem a Tae Bo je proto často definováno jako cvičení s prvky karate, taekwonda, boxu a tanečního aerobiku.

Dobře, ale co to tedy je?

Jakkoliv je předchozí definice v zásadě výstižná a správná, nezasvěcený člověk asi dost dobře neví, co si má pod tou přehršlí pojmů představit. Tae Bo by se dalo asi nejlépe popsat jako bezkontaktní cvičení složené z kopů a úderů (a jejich kombinací). Není zde žádná choreografie, pouze se opakuje po trenérovi do rytmu rychlé hudby – house music, která umí správně „nabudit“. Díky tomu se nemusíte trápit, pokud máte problém si třeba při aerobiku nebo zumbě pamatovat pořadí kroků ve složitějších choreografiích.
Typické pro Tae Bo je také to, že při opakování cviků se nahlas počítá do osmi – to proto, aby člověk správně dýchal.

Jak tedy vypadá taková lekce?

V Tae Bo se rozlišují dva druhy lekcí: Tae Bo Intro a Tae Bo, které se ve fitness centrech často střídají.
Během lekce Tae Bo Intro se trénuje technika a správné provedení jednotlivých cviků. Lekce je zaměřená na posílení svalů a preciznost provedení každého úderu, na to, jak cvičit tak, aby si člověk neublížil a zapojoval správné svalové skupiny.
Oproti tomu je Tae Bo lekce dynamičtější a soustředí se na trénink kondice. Přibližně 40 minut se „jede“ a na opravování techniky doslova není čas. (I tak ale platí, že správný trenér vás upozorní, pokud špatným postavením riskujete, že vás celý následující týden budou bolet záda!)

Na co se připravit

Z osobní zkušenosti mi to nedá nedodat, jak překvapená jsem byla, nakolik je toto cvičení namáhavé na ruce. Když už jsem si po skončení dynamické části mé úplně první Tae Bo lekce byla naprosto jistá, že zítra snad ani nezvednu ruce nad hlavu, přišlo na řadu zvedání činek. A když se ozvalo „vezměte si podložky“, marně jsem v duchu jásala, že si trochu odpočinu u posilování břicha – následovaly kliky.

Nerada bych teď ale vzbudila dojem, že toto cvičení jen nerovnoměrně zatěžuje jen jednu svalovou skupinu, naopak, během Tae Ba trénujete všechny důležité svalové partie a velký důraz je kladen také na posílení hlubokých svalů. Jsou to ale právě svaly na rukou, které mnoho jiných cvičení příliš nezatěžuje, a proto vás může poněkud nepříjemně překvapit, kolik různých svalů se zde nachází a může být namoženo.

Filosofie za údery

Mottem Tae Ba je neporovnávat se s druhými a překonat sám sebe. V praxi to znamená, že každý si sám volí, kdy potřebuje přestávku nebo s jakým nasazením se opře do úderů. V Tae Bo se učíte soutěžit a zvítězit sami nad sebou. Zpočátku to zajisté není snadný boj, ale dost možná neexistuje lepší motivace, než když člověk vidí, jak se zlepšuje. Tato filosofie také pomáhá zvyšovat sebevědomí, vytrvalost a upevňovat sílu vůle.

Praktické informace

Díky tomu, že každý si sám určuje pauzy a není problém cvičit v pomalejším tempu než trenér, je toto cvičení vhodné prakticky pro každého. Nedoporučuje se ovšem dětem do 13 let, z důvodu nedostatečně vyvinutých zádových svalů, a lidem se srdečním onemocněním, artrózou a umělými kloubními náhradami. Vždy je také potřeba počítat s tím, že jde o cvičení náročné na kondici.
Ke cvičení nejsou potřeba žádné zvláštní cvičební pomůcky, s sebou postačí sportovní obuv a oblečení, ručník a láhev vody.

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>