Tekutá strava

Tekutá strava je strava, která se skládá z kapalných potravin, obvykle s co nejvíce hladkou konzistencí. Může obsahovat mléko, mléčné koktejly, pudinky… Ale také, pro nás důležité zeleninové a ovocné koktejly, vařené obiloviny jako je kaše, máslo či med. Proč je pro nás tekutá strava výhodná?

Cílem tekuté stravy je zajistit tělu dostatečný příjem kalorií a bílkovin, jejichž množství se liší individuálně, dle stravujícího se jedince. Při užívání tekuté stravy se dostává do organismu více výživy než při klasickém stravování, uživatel tak na této stravě může zůstat delší dobu, bez nutného doplňování. A tím se dostáváme k dalšímu termínu, a to k „tekuté dietě“…

Tekuté diety skvěle kontrolují příjem kalorií tím, že zcela jasně vymezí to, co se jí a pije. Tekutá dieta má spoustu poddruhů, existují diety zaměřeny pouze na ovocné a zeleninové šťávy, jiné diety nahrazují jen jedno či dva jídla, obvykle tedy snídani či oběd. Večeře je pak konzumována klasickým způsobem.

V ideálním případě by měly tekuté diety obsahovat vyvážené množství živin potřebných pro celodenní aktivity, ale nemusí tomu být vždy. Některé diety schválně obsahují méně kalorií, než tělo za den spálí, čímž dochází k hubnutí. Nicméně, tento způsob obvykle bývá krátkodobý, jelikož dojde ke zpomalení metabolismu, a po navrácení se k předchozímu stravování se váha „jojo“ efektem vrátí zpět. Nejlepší tak je, předepsat si dietu od odborníků, a užívat ji pouze jako doplněk k aktivnímu cvičení.

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>