Washington Capitals

Tým s nenaplněnými ambicemi, vedený ruským bohatýrem Alexanderem Ovečkinem, opět během letní pauzy mohutně posiluje. Zajímavých jmen se tentokrát dočkala hlavně obranná formace, když z konkurenčního Pittsburghu Penguins přišli bojovní zadáci Brooks Orpik a Matt Niskanen.

Zatímco třiatřicetiletý Orpik podepsal pětiletý kontrakt a jedná se zřejmě o jeho poslední profesionální štaci, Niskanen je v sedmadvaceti letech na vrcholu sil a sedmiletý kontrakt je oceněním jeho poslední sezony v dresu Tučňáků, která se mu povedla takřka na jedničku.

Snahou vedení Capitals bylo přivést zkušená jména do obrany, což se v tomto určitě podařilo. Horší je to s finančním ohodnocením obou zadáků, a to i přes stále se nafukující platový strop. Niskanen po jediné opravdu dobré sezoně získal kontrakt znějící na 5,75 milionu dolarů ročně, Orpik si vydělá v průměru o 250 tisíc méně. U Jasona Chimery, kterému klub z americké metropole vyplácí dvoumilionovou gáži nebo dvorního nahrávače Alexandera Ovečkina Nicklase Backströma, jenž pobírá v průměru 6,7 milionu dolarů je výše odměny pochopitelná, daná zkušenostmi a přínosem pro tým. Je otázkou, zda na to někdejší američtí reprezentanti Orpik a Niskanen opravdu budou dlouhodobě stačit.

V případě, že bude mít Barry Trotz k dispozici všechny zdravé zadáky (Green, Niskanen, Orpik, Carlson, Alzner, Orlov), zbude na zkušeného Johna Erskinea místo pouze na tribuně a nedostane se na mladé zadáky, kteří by si pozici šestého beka určitě zasloužili. Jedním z nich je například přerovský odchovanec Tomáš Kundrátek, jenž stále paběrkuje jen na farmě v dresu Hershey Bears.

Je však pravdou, že počet inkasovaných branek v minulé sezoně majitele Capitals Teda Leonsise určitě dost zarmoutil. Astronomické číslo 240 překonali jen Islanders, Flames, Oilers, Predators, Sabres, Panthers, Maple Leafs a Senators. Dalších 21 týmů na tom bylo lépe, bostonští Medvědi a Jezdci z New Yorku se naopak dostali dokonce pod hranici dvou set inkasovaných branek za sezonu. Braden Holtby se v brankovišti opravdu činil, i přes své mládí si připsal třiadvacet výher, z toho vychytal hned čtyřikrát čisté konto. Co je to ovšem platné, když se tým nedokázal ani probojovat do play-off?

Problém Capitals ale můžeme hledat ještě v něčem jiném. Alexander Ovečkin sice dotáhl jako kapitán ruskou Sbornou k zisku titulu mistrů světa, ale sám na tomto úspěchu neměl příliš velký osobní podíl. Dokázal sice nastřílet během základní části uplynulé sezony NHL úctyhodných jednapadesát branek, číslo v kolonce pravdy je ale hluboko v mínusu.

Je to začarovaný kruh. Ovečkin je nejslavnější hvězda, prodává se nejvíce jeho triček a je týmovým lídrem na hřišti i v kabině. Ale problémem je bohužel jeho přístup, ruský kanonýr odmítá pomoci obráncům a navíc – Capitals vlastně nemají v sestavě jiného rozeného střelce. Druhé místo v žebříčku kanonýrů totiž bere Troy Brouwer, který má ovšem na svém kontě „jen“ pětadvacet zásahů.

Na druhou stranu, smlouvu s Washingtonem ještě před koncem základní části podepsal mladičký Jevgenij Kuzněcov, který vlétl do milionářské soutěže jako velká voda a s Ovečkinem si výborně porozuměl. K postupu do play-off, kde by ale pravděpodobně Caps skončili už v prvním kole, nechybělo i díky jeho obětavosti a nasazení zase tak mnoho. Zastane právě on někdejší post Alexandera Sjomina, který zdatně sekundoval nejslavnějšímu ze současných aktivních ruských hokejistů?

Druhým argumentem, proč by se mělo zlomit prokletí Capitals, kteří už pěknou řádku let nedokázali projít alespoň přes druhé kolo vyřazovacích bojů, by mohl být nový trenér. Barry Trotz má pověst přísného kouče, který ze svých svěřenců dokáže dostat to nejlepší. V Nashvillu si připsal velké úspěchy, když podceňovaný tým dovedl do druhého kola play-off. A kam se dostane s Capitals?

1 komentář

  • Washington Capitals | Zimní olympijské hry - informace o největší zimní sportovní události Permalink

    […] Tým s nenaplněnými ambicemi, vedený ruským bohatýrem Alexanderem Ovečkinem, opět během letní pauzy mohutně posiluje. Zajímavých jmen se tentokrát dočkala hlavně obranná formace, když z konkurenčního Pittsburghu Penguins přišli bojovní zadáci Brooks Orpik a Matt Niskanen. Zatímco třiatřicetiletý Orpik podepsal pětiletý kontrakt a jedná se zřejmě o jeho poslední profesionální štaci, Niskanen je v sedmadvaceti letech na vrcholu […] → Pokračovat ve čtení článku: Washington Capitals […]

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>