Kdy začít se sportem u dětí?

Děti jsou sice pro mnoho lidí hlavně jejich radostí a tak se starají primárně o tom, aby se měli dobře. Málokdo ale ví, že je dobré zaměřit se na sportovní aktivity dětí už v útlém věku. Zde nutně nemáme na mysli jenom situace, kdy z našeho potomka chceme vychovat známého sportovce. Na mysli můžeme mít i situace, v rámci kterých je dobré dítěti vštěpit to, že pohyb je správný a zdravý. A to už jenom proto, že dokážeme velmi dobře bojovat proti dnes velmi rizikovému problému, kterým samozřejmě není nic jiného, než je dětská obezita.

I děti do tří let

Řada odborníků se shoduje na tom, že začít by měly už i děti, které jsou mladší tří let. Samozřejmě v tomto ohledu nezapomínejte na to, že to nebudou standardní aktivity spojené se světem dospělých. Mezi pohyb pro ty nejmenší se totiž řadí třeba i běžná procházka nebo pohybové hry jak doma, tak samozřejmě i venku. Dítě by zkrátka mělo ve věku do tří let mít alespoň 30 minut jakéhokoliv pohybu denně. I když se to zdá jako bezproblémové, věřte tomu, že řada dětí, ale i řada rodičů s tím má poměrně velký problém.

Jak je to u předškolních dětí?

Se stoupajícím věkem bychom již měli sportovních aktivit přidávat. Velmi prospěšné jsou v tomto směru hlavně školky, u kterých máme jistotu toho, že je s dětmi každý den zhruba 20 – 30 minut cvičeno. Nám jako rodičům tak stačí ona půlhodinová procházka, stejně jako další pohybová aktivita, ideálně venku.

Jak ve školním věku?

Zde už dětem nechybí tělesná výchova a to je pro nás signál spojený s tím, že můžeme dětem dopřát i běžné aktivity. Již ho můžeme naučit plavat, stejně jako s námi může jezdit na kole, nebo chodit na túry. A čím častěji a pravidelně, tím samozřejmě lépe pro jeho vývoj. Pozor však na jedno důležité riziko, které je spojeno právě s tím, že bychom si měli dát pozor na to, abychom ho příliš nepřepínali a zátěž byla odpovídající jeho věku a kondici.

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>